Izabella Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech, Michał Pepol

Royal String Quartet – gospodarze festiwalu. Zespół istnieje od 1998 roku i jest jednym z najbardziej interesujących i dynamicznie rozwijających się kwartetów młodego pokolenia na świecie. Świetni technicznie, pełni energii i pomysłów muzycy intensywnie koncertują w najlepszych salach (m.in. Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Filharmonia Sztokholmska oraz Studio im. Lutosławskiego i Filharmonia Narodowa w Warszawie), często towarzysząc wybitnym artystom, takim jak Mark Padmore, Stepehen Kovacevich czy Angela Hewitt. Goszczą również na renomowanych festiwalach, są wśród nich: Sacrum Profanum, Wratislavia Cantans, Schlezwig Holstein, BBC Proms, Aldeburgh, Next Generation w Dortmundzie i australijski Perth Arts Festival. Koncerty kwartetu transmitowane były przez Program 2 Polskiego Radia, BBC 3 oraz wiele innych rozgłośni europejskich, a także telewizję MEZZO.

RSQ kształcił się pod okiem kwartetów Camerata i Amadeus, a w latach 2001–2004 odbył studia podyplomowe w Kolonii u Alban Berg Quartett. Zespół zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach, a także znalazł się wśród nominowanych do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society. W latach 2004–2006 kwartet był częścią BBC New Generation Artists – programu promującego najbardziej utalentowanych młodych artystów z całego świata.

RSQ nagrał 7 płyt, z czego ostatnia – wydana w tym roku przez brytyjski Hyperion, zdobyła uznanie krytyki na całym świecie oraz status płyty miesiąca w magazynie BBC Music. Najbliższe plany muzyków to nagranie wraz z Kayah nowatorskiego projektu, który swą premierę miał podczas zeszłorocznej Kwartesencji (płyta ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Kayaxu) oraz rejestracja kompletu Kwartetów Henryka Mikołaja Góreckiego dla Hyperionu w lutym 2010.

Więcej informacji na royalstringquartet.pl

     www.brodasystem.pl