Esencjonalna Kwartesencja

6. Festiwal Kwartesencja, 6 listopada 2009, godz. 20: Studio im. W. Lutosławskiego, 7 i 8 listopada 2009, godz. 20: Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski

„To niewątpliwie akt odwagi, ale i dowód na nieskostnienie i otwartą głowę. Na duszę oddaną muzyce, a nie stereotypom” – tak o Kwartesencji mówi Kayah, jedna z gwiazd poprzedniej edycji festiwalu. Mieszać style i gatunki, schodzić z utartych ścieżek, łączyć fantastycznych artystów światowego formatu, którzy na co dzień nie spotykają się na scenie, ani nawet na antenie tej samej stacji radiowej. To wszystko jest kwintesencją Kwartesencji – jedynego takiego festiwalu muzycznego w Polsce.

Gospodarze Kwartesencji, muzycy Royal String Quartet, festiwal wymyślili i od 2004 roku organizują, przełamując schematy i wychodząc ze swoją muzyką poza mury filharmonii. Z czwórką młodych entuzjastów spotkali się już na warszawskiej scenie m.in. legendarny Stephen Kovacevich, jedna z najciekawszych współczesnych pianistek Angela Hewitt, sensacyjny Mark Padmore, ale także Kayah, Smolik, DJ Lenar, czy Kapela ze wsi Warszawa. Gwiazdy najlepszych filharmonii i gwiazdy muzycznej alternatywy koncertujące razem – to jest możliwe tylko na Kwartesencji! Dzięki gościom z drugiej strony muzycznej „barykady” festiwal zyskuje dodatkowy wymiar i luźny, nieformalny charakter spotkania towarzyskiego.

Przez pięć lat festiwal zyskał ważne miejsce w kalendarzu kulturalnym stolicy i zdobył specyficzną publiczność. Specyficzną, bo niezwykle różnorodną, jak różnorodny jest program każdej edycji festiwalu.

Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie czeski Kwartet Škampa – jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie, regularnie zapraszany do nowojorskiej Carnegie Hall, Concertgebuow w Amsterdamie i Suntory Hall w Tokio oraz laureat Royal Philharmonic Society Award 1993 za najlepszy debiut. Gościem specjalnym Kwartesencji będzie Quartet New Generation z Berlina – niezwykły kwartet fletowy. 4 dziewczyny grające na różnej wielkości rekorderach łączą muzykę dawną i współczesną, osiągając niezwykłą nową jakość. Obsypane nagrodami, okrzyknięte zostały przez światową prasę objawieniem („Powalające!” – The New York Times).

Podczas tegorocznej Kwartesencji usłyszycie m.in. Już się zmierzcha Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu gospodarzy (niebawem komplet jego kwartetów RSQ zarejestruje dla prestiżowej brytyjskiej wytwórni Hyperion) i I Kwartet Leoša Janáčka w genialnym wykonaniu Kwartetu Škampa. Quartet New Generation zaprezentuje autorski program „In Deep Silence” składający się z utworów muzyki dawnej oraz kompozycji napisanych specjalnie dla QNG w ostatnich latach.

Na Kwartesencji jest zawsze miejsce na muzyczne eksperymenty: na finałowym koncercie zabrzmią obok siebie dwa kwartety: klasyczny Śmierć i dziewczyna Schuberta i awangardowy, oparty na numerologii Black Angels Georga Crumba – jedna z najwspanialszych kompozycji XX wieku. RSQ zagra Crumba z nagłośnieniem i nie tylko na swoich instrumentach: muzycy będą krzyczeć, gwizdać, szeptać, grać na kryształowych kieliszkach wypełnionych wodą, tam-tamach, marakasach, gongach i wielu innych instrumentach perkusyjnych.

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (inauguracja festiwalu) oraz w Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Szczegółowy program Kwartesencji znajdziecie na stronie www.kwartesencja.pl

Więcej informacji na temat festiwalu udzielają organizatorzy: kwartesencja@gmail.com       oraz Olga Świerkot (PR, kierownictwo produkcji): tel. 0691 944 277

Program

6 listopada, 20.00, Studio im. W. Lutosławskiego: Kwartet Škampa i Royal String Quartet

H. M. Górecki – Już się zmierzcha – muzyka na kwartet smyczkowy op. 62, Leoš Janáček – I Kwartet smyczkowy Sonata Kreuzerowska, Dymitr Szostakowicz – Preludium i Scherzo, dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11

7 listopada, 20.00, Laboratorium CSW: Quartet New Genaration

In Deep Silence: Fulvio Caldini – Beata viscera op. 74, Clockwork Toccata op. 68/C; Sebastian Elikowski-Winkler – Notturno Moskau; Cipriano de Rore – Alla dolce ombra; Wojciech Blecharz – Airlines; Anton Bruckner – Vexilla regis; Johann Sebastian Bach – Concerto i Fuga C-dur BWV 595, 545

8 listopada, 20.00, Laboratorium CSW: Royal String Quartet

Franciszek Schubert – Kwartet smyczkowy d-moll D 810 „Śmierć i dziewczyna"; George Crumb – Black Angels

Royal String Quartet

Zespół istnieje od 1998 roku i jest jednym z najbardziej interesujących kwartetów smyczkowych w Europie. Świetni technicznie, pełni energii i pomysłów muzycy (Izabella Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech, Michał Pepol) nieustannie koncertują w najlepszych salach (m.in. Wigmore Hall, Concertgebouw), często towarzysząc wybitnym artystom, takim jak Mark Padmore, Stepehen Kovacevich czy Angela Hewitt. Goszczą również na renomowanych światowych festiwalach (Sacrum Profanum, Wratislavia Cantans, Schlezwig Holstein, Next Generation w Dortmundzie, australijski Perth International Arts Festival). W latach 2004–2006 Royal String Quartet był częścią BBC New Generation Artists – programu promującego najbardziej utalentowanych młodych artystów z całego świata. Promocja ta obejmowała udział w wielu festiwalach, rejestracje i transmisje radiowe koncertów, sesje nagraniowe i wspólne występy z innymi artystami programu.

W styczniu 2009 ukazała się pierwsza międzynarodowa płyta zespołu nagrana dla prestiżowej brytyjskiej wytwórni Hyperion, na której znalazły się oba Kwartety Karola Szymanowskiego oraz mało znany Kwartet Ludomira Różyckiego. Nagranie zostało świetnie przyjęte przez światową krytykę i zdobyło status płyty miesiąca w magazynie BBC Music. Najbliższe plany RSQ to nagranie wraz z Kayah nowatorskiego projektu, który swą premierę miał podczas zeszłorocznej Kwartesencji (płyta ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Kayaxu) oraz rejestracja kompletu Kwartetów Henryka Mikołaja Góreckiego dla Hyperionu.

     www.brodasystem.pl